DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA


wydatki na kulturę w 2021 r.

1 132 174

+24,71%

do roku 2020wydarzenia kulturalne w 2021 r.

zorganizowane lub współorganizowane przez Ośrodek promocji gminy Jaworze

Działo się...Warsztaty Plastyczne "Dzień babci i dziadka"

Zajęcia plastyczne online

Muzyczna niespodzianka z okazji Dnia Kobiet - koncert online Orkiestry Dętej Glorieta

Grafika "Spotkania z podróżnikiem Grzegorzem Gawlikiem".

Spotkanie online z podróżnikiem Grzegorzem Gawlikiem pt. "Mężczyzna na krańcu świata - Indonezja"

- podróżnik, zdobywca wulkanów, alpinista, dziennikarz, fotograf, organizator wypraw i wyjazdów. Odwiedził 90 państw na sześciu kontynentach. Zdobył ponad 60 szczytów 4-, 5-, 6-, i 7-tysięcznych m.in. w Himalajach, Andach, Pamirze, Kaukazie, w Atlasie Wysokim w Kordylierach, w Tanzanii i na Borneo. Zdobywca 59. wulkanów w ramach projektu "100 Wulkanów" - jedynym takim projekcie na świecie. Eksploruje ponadto pustynie, tereny polarne, dżungle, morza i oceany, rafy koralowe, wodospady, kaniony oraz jaskinie. Jako dziennikarz i podróżnik współpracował dotychczas m.in. z telewizją TVN i TVP. INFO, portalami: Interia.pl, Onet.pl, Interia 360.pl, prasą: NPM, Globtroter, Poznaj Świat, Gazeta Wyborcza.

Zdjęcie przedstawia palemki wielkanocne.

Warsztaty wielkanocne online „Wielkanocna palma”

Kolaż obrazów.

Warsztaty „Wielkanocne pająki i kierce” online


Zdjęcie młodego mężczyzny grającego na fortepianie.

Majowy koncert fortepianowy Tymoteusza Tomali online

Tymoteusz Tomala – pianista, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, a także studiów na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, ze specjalizacją: zespoły kameralne oraz muzyka rozrywkowa, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Aktywnie koncertuje oraz zajmuje się działalnością akompaniatorską z licznymi solistami. Swój wolny czas poświęca na działalność zespołową zajmując się aranżacją i interpretacją. Ukończył naukę gry na fortepianie, w klasie dr Grzegorza Niemczuka. Wykonuje zarówno muzykę klasyczną, rozrywkową, jak i filmową.

Zdjęcie przedstawia składanie kwiatów pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego

Złożenie kwiatów w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Pomnikiem Ofiar Drugiej Wojny Światowej.
Zdjęcie przedstawia serduszka zawieszone na gałązce.

Zajęcia plastyczne online pt.: „Prezent dla Mamy - zawieszka”Plakat "Dzień dziecka w Jaworzu"

Dzień dziecka w Jaworzu

Zaplanowane na ten dzień atrakcje w amfiteatrze (występy artystyczne, animacje, dmuchańce, warsztaty, clowny) musiały zostać odwołane z powodu sytuacji pandemicznej.

Działalność ograniczyła się do zniżek oferowanych przez „Lodową Chatkę” oraz „Koralową Bistro&Cafe”. Z oferty skorzystało ok. 1.000 dzieci z rodzicami.


Akcja „Śmieciobranie” .

Akcja „Śmieciobranie”

Do akcji, poza licznie zgromadzonymi mieszkańcami Jaworza, włączyła się Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaworzu, Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzu - sekcja młodzieżowa oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworzu.

W akcji uczestniczyło ok. 300 osób.

Wakacyjne Warsztaty Artystyczne „Lato w Jaworzu!”.

Wakacyjne Warsztaty Artystyczne „Lato w Jaworzu!”

Po raz pierwszy zorganizowane prze OPGJ dwutygodniowe Wakacyjne Warsztaty Artystyczne „Lato w Jaworzu!”. Warsztaty trwały w terminie od 28 czerwca do 16 lipca, w godz. 8.00 do 14.00 od poniedziałku do piątku. Dzieci w wieku szkolnym uczestniczyły w warsztatach plastycznych, Flojamo, robotyki, w warsztatach przyrodniczych, ekologicznych, tanecznych, ruchowych oraz brali udział w grach i zabawach sportowych.

Z Wakacyjnych Warsztatów Artystycznych „Lato w Jaworzu!” 2021 skorzystało 90 dzieci.

Dzień rodziny w Jaworzu

Po raz pierwszy zorganizowany przez Ośrodek Promocji Gminy Jaworze „Dzień Rodzinny w Jaworzu” zgromadził liczną publiczność. Ponad 1.000 dzieci z rodzinami uczestniczyło w animacjach tanecznych, grach i zabawach ruchowych. W parku przy Tężni odbył się koncert Gondek Planet Natura&Muzyka w wykonaniu Dominiki Jurczuk-Gondek i Rafała Gondka. Tuż obok Tigran Vardikyan wykonywał karykatury uczestnikom wydarzenia. Podczas trwania imprezy odbywały się warsztaty plastyczne, tworzono figury z balonów, iluzjoniści i żonglerzy bawili licznie zgromadzoną publiczność.

Na boisku na ul. Koralowej odbył się również turniej piłki nożnej dla dzieci.

Zdjęcie kobiet w strojach ludowych przy stoisku daniami kulinarnymi.

Kulinarne dziedzictwo powiatu bielskiego

Naszą gminę godnie reprezentowały Pani Danuta Mynarska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich nr 1, Pani Danuta Pawlus, kierownik Zespołu Regionalnego Jaworze, działającego przy OSP, Pani Elżbieta Kulpa, przewodnicząca Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

W tym roku jego formuła została zmieniona i zamiast stoisk konkretnych KGW zaprezentowało się 10 stoisk gminnych.

Nasze Panie zdobyły nagrodę w kategorii produktów za maszkiety ze świniobicia oraz nagrodę Wójta Gminy Kozy za całokształt prezentacji.

Zdjęcie przedstawia koncert kapeli góralskiej.

Pożegnanie lata

Decyzją władz Gminy Jaworza zaplanowany „Jaworzański Wrzesień” nie mógł się odbyć z powodu remontu amfiteatru. W zamian na placu przy amfiteatrze zorganizowano imprezę o nazwie „Pożegnanie lata” 2021. Wystąpił z koncertem zespół Baciary, w którym uczestniczyło 1.000 osób.


Koncert „Lubię wracać…”

Na scenie wystąpili: Anna Kędroń (aktorka musicalowa, wokalistka, wcześniej zawodowo związana z warszawskim Teatrem Rampa i Teatrami Muzycznymi w Gdyni i Toruniu) oraz Tymoteusz Tomala (pianista, aranżer, akompaniator), którzy swoim wykonaniem, niebanalną interpretacją przenieśli słuchaczy w muzyczną podróż, w której zabrzmiały najpiękniejsze utwory Zbigniewa Wodeckiego.

Obchody Narodowego  Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości


Zdjęcie przedstawia Koncert zespołu The Threex.

Koncert zespołu The Threex

Koncert w wykonaniu Jacka Stolarczyka, Krzysztofa Kokoszewskiego (skrzypkowie) i Jacka Obstarczyka (pianista, aranżer), laureatów międzynarodowych konkursów, absolwentów renomowanego Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu, którzy mimo młodego wieku współpracują z największymi nazwiskami branży muzycznej.

Ze względu na duże zainteresowanie koncertem odbyły się 2 koncerty zespołu, o godz. 17.00 i 19.00. Łącznie występ zespołu wysłuchało 220 osób.

Wernisaż malarstwa grup plastycznych działających w Galerii Sztuki na Zdrojowej

Na wystawie zaprezentowane zostały prace dorosłych uczestników warsztatów artystycznych z grupy "Kalejdoskop Sztuki", dziecięcej grupy "Dolina Kreatywności" działających pod kierunkiem kierownika galerii, artysty plastyka Pani Anety Kwaśnej oraz prace grupy malarskiej "Pacykarki", młodzieżowej grupy "Światłocień", które prowadzi artysta plastyk Pani Alicja Wątor.


Magia Świąt w Jaworzu

4 grudnia na terenie amfiteatru w Jaworzu po raz pierwszy odbyło się wydarzenie pt. „Magia Świąt w Jaworzu”. W programie wydarzenia był m.in.: występ zespołu wokalnego „Włóczykije”, występ Kapeli Góralskiej „Straconka” oraz „Spotkanie ze Świętym Mikołajem, w którym uczestniczyło 130 dzieci. Całej imprezie towarzyszył Jarmark Świąteczny.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 1.000 osób.

Zdjęcie grupowe dzieci i dorosłych przy choince.

Rodzinne Warsztaty Bożonarodzeniowe

Trzygodzinne warsztaty w Sali „Pod Goruszką” podczas których uczestnicy - dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami skorzystały z trzech różnych aktywności plastycznych. Wykonywano stroiki świąteczne, zdobiono bombki sznurkiem i doczepianymi elementami oraz wykonywano papierowe gwiazdy. W warsztatach wzięło udział 40 osób.muzeum fauny i flory morskiej i śródlądowej w JaworzuMuzeum w związku z pandemia otwarte było w 2021 r. od 6 lutego do 20 marca i od 8 maja do końca grudnia. Zwiedzanie muzeum było też mocno ograniczone i przez większość czasu do budynku można było wprowadzić jedynie 20 osób. Mimo to, zainteresowanie muzeum było bardzo wysokie, zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych.

Największy udział w ogólnej ilości odwiedzających stanowią dzieci do lat siedmiu (ok. 35%), następnie dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat (ok. 30%), młodzież i dorośli w wieku przedemerytalnym (20%), a najmniej liczną grupę stanowią emeryci (poniżej 15%).

W 2021 r.:

  • przeprowadzono 11 lekcji muzealnych,

  • przeprowadzono kilkanaście zajęć w terenie, m.in. Noc Ciem, kilka wabień owadów nocnych, nawoływania sów oraz spacerów ornitologicznych,

  • zorganizowano wystawę rękodzieła Pani Ewy Kossowskiej,

  • współorganizowano wraz w TP NMM w Gdańsku wystawę „Morze Grozy”,

  • współorganizowano konkurs ekologiczny „Drzewa umierają stojąc”.


Zdjęcie osób w sali.
Zdjęcie osób zebranych nocą przy oświetlonym tle fotograficznym.
Zdjęcie owadów (1).


Zdjęcie owadów (2).
Zdjęcie owadów (3).